×

Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar);  deri, saç, tırnak, ağız mukozası ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Özel Melikgazi Hastanesi Dermatoloji Bölümü, uzman hekim kadrosu ve modern teknolojik yöntemleri ile dermatolojik muayene, takip ve tedaviler konusunda hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra cilt sağlığı ve güzelliğine yönelik kozmetik dermatoloji uygulamaları da başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Dermatoalerji: Alerjik deri hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmakta, deri yama testi ve gıda ve solunum alerjileri için prick test uygulanmaktadır.

Dermatoonkoloji: İyi huylu ve kötü huylu (kanser) cilt tümörlerinin erken tanı, takip ve tedavisi uygulanmaktadır.

Girişimsel Dermatoloji: Tanı amaçlı deri biyopsisi, kısmi (insizyonel) veya total (eksizyonel) biyopsi, punch biyopsi, kriyoterapi ( buz tedavisi), kistik deri lezyonlarının tedavisi, elektrokoterizasyon, tırnak batığında matriks koterizasyonu ile hızlı ve etkili iyileşme sağlanmaktadır.

Kozmetik Dermatoloji: Cilt bakımı, botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, kimyasal peeling ve lazerle cilt gençleştirme uygulamaları yapılmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Kondiloma akuminata ( genital siğil), molluskum, genital herpes enfeksiyonu (genital uçuk ), sfiliz ( frengi), gonore ( bel soğukluğu) hastalıkların tanı ve tedavisi uygulanmaktadır.

CİLT HASTALIKLARI İLE ETKİN MÜCADELE

Dermatoloji Bölümümüzde; mantar hastalıkları, sedef (psoriasis), vitiligo, egzama (atopik ve seboreik dermatit), akne, ergenlik sivilceleri, cilt kanserleri (melanoma teşhisi ve tedavisi), saç dökülmesi, kurdeşen (ürtiker), güneş alerjisi, Behçet hastalığı, aft, genetik geçişli deri hastalıkları, siğil, benler, folikülit, kılcal damar sorunları, tırnak tümörü, tırnağın mantar hastalıkları, tırnak kalınlaşmaları, tırnak batması gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavileri gerçekleştirilir.

Ayrıca tırnak çekimi gibi küçük cerrahi müdahalelerin yanı sıra çeşitli cilt lezyonlarında kullanılan kriyoterapi (dondurma yoluyla tedavi) ve elektrokoterizasyon cihazları ile Özel Melikgazi Hastanesi Dermatoloji Bölümü uluslararası standartlarda ünitelere sahiptir.


AYAK SAĞLIĞI VE BAKIMI

Ayaklar; fazla kilolar, yanlış ayakkabı seçimleri ve çeşitli hastalıkların etkisiyle yıpranıyor. Nasır, topuk çatlağı, tırnak batması gibi ayaklarda görülen sorunlar, kişinin hayat kalitesini düşürüp psikolojisini bozabiliyor. Ayaklarda sık görülen bu problemler ayak sağlığı konusunda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan tedavilerle kolayca giderilebiliyor. 

Podoloji nedir?

Podoloji, ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen tedavi ve bakım hizmeti sunan sağlık alanıdır. Podoloji 12. yüzyıldan itibaren yeni bir meslek dalı olarak gelişmeye başlamıştır. Basit cerrahi işlemlere yönelik uygulamalar, berber ve hamamcılıkla birlikte yürütülmekteydi. Zamanla farklı isimlerle günümüze kadar gelmiştir. Podologlar konservatif bakım hizmeti sunan, koruyucu ve önleyici tedaviler yapan sağlık teknikerleridir.

Özel Melikgazi Hastanesi Podoloji Bölümü’nde;

 • * Tırnak batması,
 • * Nasır tedavisi,
 • * Topuk çatlakları,
 • * Protez tırnak,
 • * Diyabetik ayak bakımı,
 • * Medikal ayak bakımı
 • * Doğru ayakkabı seçimi hizmetleri verilmektedir.

Medikal ayak bakımı nasıl yapılır?

Medikal ayak bakımı kişinin ayağındaki problem özelinde gerçekleştirilen hem sağlık hem de estetik görünüm için yapılan ayak bakımıdır. Medikal ayak bakımında ilk olarak ayak muayenesi yapılarak ayakta var olan problemler tespit edilmektedir. İhtiyaca göre gereken tedavi, dezenfeksiyonu sağlanmış podoloji odalarında, ameliyathane standartlarında steril edilmiş aletler ile mikromotor yardımıyla yapılmaktadır.

Bazı hasta gruplarında yapılan yanlış menikür ve pedikür gibi kozmetik bakımlar sonucunda tırnak kendini korumaya alarak batık, mantar, tırnak da şekil bozukluğu, tırnak altında yoğun hiperkeratoz meydana gelmektedir. Medikal ayak bakımı, doğru tırnak kesimi yapılarak başlanır, tırnak altında ki nasırlaşmış dokular, tırnak yüzeyleri, ayak derisinde bulunan hiperkeretoz ve nasırlar frezeler yardımıyla dikkatlice temizlenmektedir. Bakım, ayağa uygun kremlerle masaj yapılarak tamamlanmaktadır.

Podolojiyi gerektiren durumlardan bazıları;

 • * Yanlış tırnak kesimi,
 • * Aşırı kiloya bağlı tırnaklarını kesememe,
 • * Yanlış ayakkabı seçimleri,
 • * Çeşitli travmalar,
 • * Sürtünme ve baskı sonucu nasırlar,
 • * Pedikür kaynaklı batıklardır.
 • * Diyabet hastaları düzenli ayak bakımı yaptırmalıdır

  Diyabet, yaşam boyu süre gelen, dikkatli kontrol gerektiren bir hastalıktır. Diyabetli hastaların diğer kişilere oranla ayaklarında problem yaşama olasılığı yüksektir. Diyabetik ayak sorunları tedavisi güç ve önemli bir sağlık sorunudur. Kan şekeri kontrolünün uzun vadede sağlanamaması sinir uçlarının hasar görmesine yani nöropatiye (his kaybına) neden olmaktadır. His kaybı olduğunda batma, yanma, donma fark edilmeyebilir. Kaslar esnekliğini kaybeder, ayak parmaklarında ve tabanda şekil bozukluğu oluşur. Ayaktaki yağ ve ter bezlerinin çalışmaması sonucu ciltte kuruluk, çatlaklar gelişmektedir. Gün boyunca ağrılığımıza taşıyan ayaklarda sürtünme ve travmalar nasırlar oluşturmakta ve zamanla yumuşak dokuda kanama yetersizliğine bağlı ülserler meydana gelmektedir. Tırnaklar da ise dolaşım bozukluğuna bağlı tırnak batması, tırnak mantarı, tırnak da şekil bozukluğu ve kalınlaşmalar görülebilmektedir.

  Düzenli ayak bakımı yaptırması gerekenler arasında, diyabet hastalarının dışında sporcular, hamileler, topuklu ayakkabı giymek zorunda kalanlar bulunmaktadır. Ayda 1 kez düzenli ayak muayenesi ve bakımı podologlara yaptırılmalıdır. Podologlar ayak muayenesini yaptıktan sonra 6 ayda bir, 3 faklı testle ( monofilament, vibrasyon ve sıcak-soğuk) his kaybı bulunup bulunmadığına, bulunuyorsa ne kadar ilerlediğine bakılarak ayaktaki problem kontrol altına alınıp, düzenli bakım hizmeti sunulmaktadır. Gerekli olan durumlarda hastalar dermatoloji ve ortopedi uzmanlarına yönlendirilmektedir.

  Ayak bakımın devamlılığı için bunları mutlaka yapmalısınız

  • * Doğru ayakkabı tercihi yapılmalı, ayakkabıların boyuna, yüksekliğine, genişliğine, kalıbına ve malzemesine dikkat edilmelidir.
  • * Ayakkabıda parmaklar hareket edebilmeli ve en önemlisi ayakkabının hava alabilir özellikte olması gerekir.
  • * Ayakkabılar kadar çoraplarda önemli bir faktör, pamuklu veya gümüş telinden yapılma çoraplar tercih edilmelidir.
  • * Ayaklar her gün yıkanmalı ve fön makinasının soğuk tarafıyla kurutulmalıdır.
  • * Ayaklar kuruluk ve çatlaklardan korunmak için parmak araları hariç düzenli kremlenmelidir.
  • * En önemlisi de ayakkabı temizliğine özen gösterilmelidir.