×

Dahiliye olarak da bilinen İç Hastalıkları bölümü, günümüz modern tıbbında bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak kendi içinde birçok yan dala ayrılmakla birlikte, erişkin hasta grubunun cerrahi dışı tüm şikayetlerinin doğrudan çözüm merkezi olarak da tanımlanmaktadır. Hastanelerin en yoğun bölümlerinden biri olan İç Hastalıkları bölümü, hastaların hastalık semptomları nedeniyle sıklıkla başvurduğu bir kliniktir.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Nedir?

15 yaş üstü hastaların iç organlarındaki sorunları teşhis ve tedavi eden bölüm olan Dahiliye (İç Hastalıkları), hastalıkların erken teşhisinin yanı sıra hastalıkların nasıl önlenebileceği konusunda da önemli çalışmalar yapmaktadır. Koruyucu hekimlik çalışmaları, olası şikayetlere karşı hastayı bilinçlendirme, mevcut hastalıkların tedavi sürecinde yaşanacak aşamalar ve gerekirse farklı birimlere yönlendirme gibi işlevleri vardır.

Hastayı objektif değerlendirmek ve tedavi etmek İç Hastalıkları bölümünün temel prensibidir. İç Hastalıkları Bölümü, diyabet, tansiyon, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kan hastalıkları, sindirim sistemi (gastrit, ülser, fonksiyonel bağırsak bozuklukları- ishal-kabızlık gibi) problemleri, kansızlık, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı hastalıklar, osteoporoz, enfeksiyon hastalıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları, hormon hastalıkları ve obezite gibi problemlerde ilk olarak başvurulan bölümdür. Bununla birlikte geriatri (ileri yaş sağlığı) tanısı konulamayan hastalıklar ve kronik hastalıklarda beslenme ile ilgilenen klinik nütrisyon da İç hastalıklarının alanına girmektedir.

Ayrıntılı fizik muayene ve hasta öyküsü doğrultusunda gerekli tahlil, tetkik ve incelemeler yapılarak gerekli değerlendirmeler ve bütüncül yaklaşımlar sayesinde hasta için en uygun tedavi planı çizilmektedir.

İç Hastalıkları uzmanı tanısı konulan hastayı, cerrahi tedavinin gerektiği durumlarda ilgili cerrahi branşlara yönlendirmektedir. Dahiliye doktoru, hastaların durumuna, genel sağlık ve sağlık hedeflerine göre testler verir.

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıkları Kapsar?

İç Hastalıkları bölümü, birçok hastalığı kapsar. Dahiliye uzmanlık alanında tanı ve tedavi uygulanan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir.

Enfeksiyon Hastalıkları

Vücudumuzun her bölgesinde ortaya çıkabilen virüs, bakteri ve parazitler tarafından oluşturulan enfeksiyonlar bulaşıcı olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar, cilt, hepatit türleri, ishal, influenza, eklem ve kemik iltihaplanmaları gibi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar İç Hastalıkları bölümünün uzmanlık alanına girer.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Vücuttaki birçok fonksiyonu düzenleyen tiroit bezi, boyunda yer alan bir organdır. Tiroid bezi fazlalığı veya eksikliği durumunda ciddi hastalıklara neden olabilir. Tiroid bezinin çalışma fonksiyonları vücudun genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kilo verememe, kilo kaybı ve halsizlik gibi ortaya çıkan şikayetlerde tiroid hormonundaki düzensizlikler incelenir.

Kolesterol

Vücut fonksiyonlarında önemli bir alan teşkil eden kolesterol, hormonlarda ve hücre içi yapıların bileşiminde etkili olan yağ benzeri bir maddedir. Vücudun deri altındaki mikroplara karşı korumak, sinir dokularını güçlendirmek ve vücuttaki su dengesini sağlamak, kolesterolün görevleri arasında yer alır. Hiperkolesterolemi, dislipidemi gibi hastalık teşhisi yapılan kişiler sağlıklı gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir. Bu durum İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanı tarafından takip edilir. 

Hipertansiyon

Kan basıncı yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkan hipertansiyon, ülkemizde her üç yetişkinden birinde görülebilmektedir. Gerekli önlem alınmadığı ve tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dahiliye bölümünde hipertansiyon hastalarının takip ve tedavisi yapılarak tansiyonun kontrol altına alınması hedeflenmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Halk arasında soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonu dahiliye doktoru ziyaretlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonu, griple karıştırılabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı), sinüs enfeksiyonları, pnömoni (zatürre) gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu durumu sebebiyet vermemek adına zamanında İç Hastalıkları bölümüne başvurmak gerekir.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalığı (diyabet), kanda bulunan şeker miktarının olması gerekenden daha fazla yer alması durumu olarak tanımlanır. Hareketsizlik ve yanlış beslenme ile birlikte diyabet görülme sıklığı da ciddi bir artış göstermektedir. Şeker hastalığından korunmak için kan şekeri kontrol altında tutulması gerekir. İç Hastalıkları bölümünde bulunan uzman doktorlardan yararlanarak diyabetten korunmak mümkün olabilmektedir. 

Akciğer Hastalıkları

Solunum sistemini etkileyen rahatsızlıklar, akciğerin çalışma fonksiyonlarının bozulmasına neden olarak horlama, balgam, öksürük, sır ve omuz ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık, ateş gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Akciğer hastalıklarında tanı ve tedavi İç Hastalıkları Bölümü’nde yapılır. Ciddi akciğer hastalıkları ise Göğüs Hastalıkları bölümü tarafından takip edilir.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Bölümü’nde Hangi Testler Yapılır?

Dahiliye uzmanlarının hastaların tanı ve tedavi süreçlerinde genellikle en sık yararlandığı laboratuvar ile görüntüleme tetkiklerinden bazıları şöyle sıralanmaktadır:

 • * Tam kan sayımı ( hemogram)
 • * Tam idrar tahlili
 • * Açlık kan şekeri
 • * Kolesterol
 • * Trigliserid
 • * Kan yağlarının değerlendirilmesi
 • * Böbrek fonksiyon testleri
 • * Karaciğer fonksiyon testleri
 • * Mide ve bağırsak sistemini incelemek için gerekli testler
 • * Akciğer grafisi
 • * EKG
 • * Endoskopik incelemeler
 • * Radyolojik incelemeler
 • * Demir ve demir bağlama testleri
 • * Enfeksiyon testleri
 • * Romatolojik testler

İç Hastalıkları Bölümü bazı özel uzmanlık alanlarını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Geriatri (İleri Yaş Sağlığı)

Yaş ilerledikçe organların da yaşlanmasına bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmekte, hastalıkların seyri daha kötüleşebilmekte ve sağlık için alınacak tedbirlerin artırılması daha büyük önem taşımaktadır. Bu durum üzerinde yaşa bağlı nedenlerin yanı sıra takip ve taramaların yetersiz kalması da büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla hastalıklardan korunmak ve sağlıklı yaşlanmak için ileri yaştaki kişilerin sağlık durumlarının kontrol altında olması gerekmektedir. Bu nedenle geriatri yani ileri yaş sağlığı bölümleri İç Hastalıkları bölümünün içerisinde ayrı bir dal olarak öne çıkmaktadır. Memorial Bahçelievler ve Şişli Hastaneleri Geriatri ( İleri Yaş Sağlığı ) Bölümü bu alanda başarı ile hizmet vermektedir. 60 ve üzeri yaştaki kişilerin sağlığı bu konuda deneyimli uzman ekip ve modern teknolojilerle bütünsel olarak ele alınmaktadır.