Beslenme Ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet uzmanımız Obezite’de Beslenme, Yeme Bozuklukları’nda Beslenme, Kilo Alma, Özel Hastalıklarda Beslenme ve Kurum Beslenmesi alanlarında hizmet vermektedir.

Hizmet verilen bütün poliklinik alanlarında kişiye özel beslenme programları uygulanmaktadır.

Obezite’de Beslenme

Obezite yaygınlığı gittikçe artan ve genelde Beden Kütle İndeksi hesabı ile tanımlanan bir hastalıktır. Kilonuzun boyun karesine bölümü (kg/m2) ile bulunan sayı olan Beden Kütle İndeksi 26 kg/m2’nin üzerinde çıktığında artık beslenmenize ve hayat tarzınıza değişiklik getirmeniz ve 30kg/m2’nin üzerine çıktıysa mutlaka bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Aksi takdirde özellikle Tip 2 Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları gibi kronik hastalıklar ardından gelecektir. NPİstanbul Hastanesi’nde Obezite Danışmanlığı tamamen kişisel olup bireysel beslenme programları ve kontroller uygulanmaktadır.

Yeme Bozuklukları’nda Beslenme

AnoreksiyaNervoza, BulimiyaNervoza, Aşırı Yeme Bozukluğu, Gece Yeme Bozukluğu ve tanımlanmamış diğer yeme bozukluklarında kişiye özel beslenme tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle Yeme Bozuklukları’ndaBeslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse, Psikiyatrist ve Psikolog ile beraber multidisipliner çalışmalar yapılmaktadır. Danışanın tedavisi bittikten sonra kontrollere devam edilerek destek verilmektedir.

Kilo Alma

Beden Kütle İndeksi’nin 20kg/m2’nin altında olması normal kabul edilebilir kilo, 18,5kg/m2’nin altında olması ise zayıflık olarak tanımlamaktadır. Kilo vermek kilo almaktan çok daha kolay bir düzendir. Kilo vermek isteyen bireyler ayda 4-5kg verebilirken, kilo almak isteyen bireyler ayda 1-2kg alabilmektedir. Bu kilo ile ilgili uygulanan program yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde hazırlanırsa danışanın kilo alımı kalıcı olacak ve hayat kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır. Kilo Alma programı da kişiye özel ve uzun süreli ilgi isteyen bir programdır. Gerektiğinde Beslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse ile beraber Psikiyatrist, Psikolog eşliğindemultidisipliner uygulama yapılmaktadır.

Özel Hastalıklarda Beslenme

Diyabet, Kalp-Damar, Kronik Böbrek Yetmezliği, Safra Kesesi Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması gibi bütün akut ya da kronik hastalıkların kendine özel beslenme düzenleri vardır. Bu beslenme düzenleri doktor yönlendirmesi ile Beslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse tarafından danışanın psikiyatrik durumu, açlık-tokluk hissi ve iştahına göre bireysel olarak düzenlenmektedir. Gerek yatan gerek ise ayaktan başvuran danışan olsun bütün danışanlara hayat kalitesini arttıracak ve komplikasyonları önleyecek program hazırlanmaktadır.

Psikolojik Destekli Diyet (PDT)

Diyetin psikolojisi

Psikolojik diyetin iki farklı boyutu vardır.

Birincisi sağlıklı beslenmeyi öğrenerek yavaş kilo vermektir ve amaçlanan kişinin beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Amaç diyet süresince sadece kilo vermek değil, yaşam biçimi edinmektir. Yeme alışkanlığımıza göre de yaşantımız biçimlenir. Yemek bizim için uzun zaman alıyorsa işlerimizi ona göre ayarlarız. Kısa sürede hızla yiyebildiğimizi düşünüyorsak işimize devam eder, atıştırabileceğimiz yemekler seçeriz. Bu nedenle yemek alışkanlığının değişmesi yaşantımızın diğer alanlarını da etkiler. Yemek yemek sadece doymak demek değildir. Yaşam içinde farklı işlevler üstlenebilen yaşamımızın parçalarındandır. Bu parçanın değişimi diğer parçaları da etkiler.

İkincisi stresin sebep olduğu kilo alimidir. Stres yaşantımızın bir parçasıdır. Her an karşılaştığımız bir durumdur. Stresi oluşturan faktörler dışardan kaynaklanan ayrılık, boşanma, hastalık gibi faktörlerdir. İçsel stres faktörleri ise kendimize koyduğumuz katı kurallar, kendimizi algılayışımız, ya hep ya hiç şeklindeki düşünce şeklidir. Belli bir kilo beklentisinde olmak ve bu gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı ile birlikte diyeti bırakmak sıkça gördüğümüz bir durumdur. Beklentileri oluştururken koşullar, günlük yaşam rutinlerimiz ve bireysel özelliklerimizi de dikkate almakta gerekir. Bu nedenle gerçekçi beklentiler oluşturmak ve limitler olmadığında “ya hep ya hiç” düşüncesiyle diyeti kesmemek oldukça önemlidir.

Stres yaratan uyaranlar kişi için rahatsız edici duruma geldiğinde vücut kendini korumaya yönelir. Stresle karşılaşınca stres hormonları salgılanır, kan basıncının yükselmesi gibi tepkiler oluşur. Problem çözüldüğü zaman stres belirtileri ortadan kalkar. Stresle baş edemediğimiz zaman vücudun uyumu zorlanır ve kronik stres belirtileri ortaya çıkar. Çarpıntı, baş ağrısı ve bitkinlik dışında en önemli stres belirtilerinden bazıları da mide bağırsak bozukluğu ve sindirim zorluğudur.

Duygusal belirtiler de huzursuzluk, kaygılar ve mutsuzluktur. Ayrıca sosyal hayatın azalması da görülür. Sosyal hayatın azalması ev içinde geçen zamanın artmasına ve kişinin evde vakit geçirmeyle birlikte yemek yemeye yönelmesine neden olur.

Özellikle de gerginliği yiyerek azaltmaya yönelir. Bir sure sonra kilolar artmaya başlayınca bu sefer yemek bir stres kaynağı olur ki durum işin içinden çıkılmaz hal alır. Bu anlamda ‘Psikolojik Diyet’ son derece önemlidir.

Stresle baş etmek ve yemekten zevk almak yerine yaşamımızdan zevk almayı bilmek kilo problemlerinin aşılmasında önemli faktörlerdendir.

Psikoterapide psikoloijk testler (kişilik özellikleri ve yeme davranışı ölçekleri) uygulanmakta ve stresle baş etme, kişinin olumsuz kendini algılayışı üzerinde çalışılmaktadır.

“Psikolojik diyet programında; dahiliye uzmanı, psikolog ve diyetisyen, ayrıca gereklilik durumunda psikiyatrist işbirliği ile ideal çözüme ulaşılır.”