444 10 38
Çağrı Merkezi Hattı
Slogan
Menü

Yenidoğan Sarılığı ve Kan Grubu Uyuşmazlıkları 09 Aralık -0001

Yenidoğan Sarılığı ve Kan Grubu Uyuşmazlıkları

Yenidoğan sarılığı, bebeğin  kanında çok fazla miktarda bilürubin birikmesi nedeni ile cilt ve göz aklarının sararması şeklinde meydana gelen bir hastalıktır.

Fizyolojik ( normal ) yenidoğan sarılığı, 3. günden sonra başlayan, 5. günden sonra azalıp kaybolan ve bebekte herhangi bir nörolojik sekele  neden olmayan ve her bebekte görülebilen bir durumdur.  Bu nedenle tüm yenidoğan bebekler 3. günde sarılık ve beslenme açısından bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Bazı durumlarda yenidoğan sarılığı, patolojik ( normal dışı ) olarak değerlendirilmelidir.  Patolojik sarılıkta kan bilürubin değerleri  fizyolojik sarılıktan erken yükselir  ( ilk 24 Saat ) ve daha yüksek seviyelere ulaşır.

Patolojik sarılığın bir çok nedeni olmasına rağmen en tehlikelisi  ABO ve RH uygunsuzluğu gibi kan grubu uyuşmazlıklarıdır. Kan grubu 0 olan annenin, A ve B grubu bebeği olduğunda ABO uyuşmazlığı ; Kan grubu Rh (-) annenin, Rh (+) bebeği olduğunda Rh uyuşmazlığı oluşmaktadır. Kan grubu uyuşmazlığı olan bebeklerde, kan bilürubin ( sarılık ) değerleri tehlikeli seviyelere yükselebildiği için bu bebeklerin sarılık değerleri yakın takip edilmelidir. Çünkü bu bebeklerde kan bilürubin seviyeleri erken ve hızlı yükseldiği için bilürubin ensefalopatisi  ( kern ikterus ) dediğimiz korkulan klinik tablo  oluşabilmektedir. Bu durumdaki bir bebekte  ileri dönemde çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme ve görme sorunları, havaleler oluşur.

Hastanemizde kan grubu uygunsuzluğu olabilecek bebekleri sarılık gelişmeden tespit etmek amacıyla, anne 0 Rh (+) veya Rh (-)  kan grubuna sahipse bebekten Kan grubu ve Direkt Coombs  ( DC ) testlerini çalışmaktayız. Kan grubu uygunsuzluğu saptadığımız bebeklerin kan bilürubin ( sarılık ) değerlerini yakın takip ediyoruz. Bilürubin değerleri  hızlı yükselme eğiliminde olan bebeklere,  ( sarılık tehlikeli boyutlara ulaşmadan, erken dönemde ) fototerapi  ( ışık tedavisi ) ve IVIG infüzyonu başlamaktayız.

Böylece bu bebekleri kern ikterus dediğimiz geri  dönüşümsüz nörolojik sekelleri olan bu hastalıktan korumayı ve sağlıklı, mutlu bireyler olarak topluma kazandırmayı amaçlıyoruz.

Sağlıkla Melikgazi Hastanesi