444 10 38
Çağrı Merkezi Hattı
Slogan
Menü

KRUP Nedir ? 09 Aralık -0001

KRUP Nedir ?

Halk arasında “at öksürüğü” “horoz öksürüğü” havlar tarzı öksürük olarak bilinen krup, akut laringotrakeo bronşitin ortak adıdır. Klinik olarak boğazın (larinks ve trakea) viral enfksiyonu sonucu havlar tarzda öksürük, ses kısıklığı ve solunum sıkıntısı ve stridor ile kendini gösteren hastalık tablosu krup olarak tanımlanmaktadır.

Sonbahar ve ilkbahar aylarında sık görülmektedir. Genelde 6 yaş altında ve en sık 18-24 aylar arasında görülmektedir. Parainfluenza başta olmak üzere tüm virüsler etken olarak karşımıza çıkabilmektedir. Küçük çocuklarda sık görülmesinin nedeni , çocukların solunum yolu çaplarının erişkin hastalardan küçük olmasıdır.

Hastalarda başlangıçta gözlerde yaşarma, halsizlik, hafif ateş burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulgusu varken, hastalık 1-3 gün içinde hızla aşağı ilerleyerek ses kısıklığı ve havlar tarzı öksürük gelişir. Ağır vakalarda solunum sıkıntısı ve göğüste çekilmeler oluşur.

Tedavisi çok basittir. Deksametazon ve nebülize adrenalin ile %90’ı 2-4 saatte düzelmektedir.

6 aydan küçük çocuklarda, 6 yaşından büyüklerde ve tekrarlayan krup atağı olanlarda reflü, atopi gibi hastalığa zemin hazırlayan etkenler araştırılmalıdır.

Benzer tabloya daha ağır hastalıklarında neden olabileceği unutulmamalıdır. Ses kısıklğı ve çekilmeleri olan hastalar, inatçı ve çok yüksek ateşi olan çocuklar, yutma güçlüğü ve ağızda salya birikmesi ve akması olan çocuklar epiglottit, retrofarengeal abse gibi ciddi hastalıklar açısından doktoruna başvurması gerekmektedir.