444 10 38
Çağrı Merkezi Hattı
Slogan
Menü

Haberler

Yenidoğanda Doğumsal Kalp Hastalığı

Yenidoğanda Doğumsal Kalp Hastalığı

Kalp-Dolaşım Sisteminin doğuştan olan yapısal veya fonksiyonel anomalilerine Doğuştan Kalp Hastalığı (DKH) denir. Sıklığı 100 canlı doğumda 0.8-1 olarak belirlenmiş olsada, bir kardeşinde DKH varsa %2-4 gibi yüksek oranlara çıkabilmektedir. DKH gelişiminin etyolojisi henüz iyi bilinmemekle beraber çoğunun oluşumu genetik ve çevresel faktörlerin etkile..

KRUP Nedir ?

KRUP Nedir ?

Halk arasında “at öksürüğü” “horoz öksürüğü” havlar tarzı öksürük olarak bilinen krup, akut laringotrakeo bronşitin ortak adıdır. Klinik olarak boğazın (larinks ve trakea) viral enfksiyonu sonucu havlar tarzda öksürük, ses kısıklığı ve solunum sıkıntısı ve stridor ile kendini gösteren hastalık tab..

Yenidoğan Sarılığı ve Kan Grubu Uyuşmazlıkları

Yenidoğan Sarılığı ve Kan Grubu Uyuşmazlıkları

Yenidoğan sarılığı, bebeğin  kanında çok fazla miktarda bilürubin birikmesi nedeni ile cilt ve göz aklarının sararması şeklinde meydana gelen bir hastalıktır. Fizyolojik ( normal ) yenidoğan sarılığı, 3. günden sonra başlayan, 5. günden sonra azalıp kaybolan ve bebekte herhangi bir nörolojik sekele  neden olmayan ve her bebekte görüleb..

Uyumadan iki saat önce telefonunuzu kapatın!

Uyumadan iki saat önce telefonunuzu kapatın!

Uykusuzluk ya da çok uyuma gibi uyku sorunlarının en büyük sebebinin sınırsız ve kontrolsüz teknoloji kullanımı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı uyku için önemli tavsiyelerde bulunuyor: Yatmadan iki saat önce bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi elektronik aletlerin kullanımı bırakılmalıdır. Bu cihazların yataktayken kullanımından da &oum..

Baş Ağrısı En Yaygın Hastalıklarda Birinci Sırada

Baş Ağrısı En Yaygın Hastalıklarda Birinci Sırada

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, dünyada en yaygın 50 hastalık sıralamasında baş ağrılarının birinci sırada, diğer nörolojik hastalıkların da ilk 20'de yer aldığını bildirdi. Türk Nöroloji Derneği Başkanı Öztürk: "Türkiye'de toplam sağlık harcamalarının yüzde 20'si beyin hastaları için harcanmakta..

Bayramda Kalp Krizi Riski Artıyor

Bayramda Kalp Krizi Riski Artıyor

Oruç sebebiyle değişen beslenme düzenine, bayram süresince dikkat edilmediği takdirde kalp sağlığı olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bayramda sağlıksız beslenmek ve aşırı tatlı tüketmek kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu sebeple kalp hastalarının diğer zamanlarda sürdürdükleri diyetler ve tedavileri bayramda da aksatmamaları gerekiyor. Cent..